متاورس (METAVERSE) چیست؟

BirHosting metaverse
توسط

باعرض سلام خدمت همه ی کاربران عزیز سایت بیرهاستینگ ما در این مقاله قصد داریم شما را با جهان جذاب و برتر متاورس آشنا کنیم. همراه ما باشید.

متاورس چیست؟

برای درک بهتر مفهوم متاورس اول نگاهی به معنای آن می اندازیم. metaverse از دو واژه متا (Meta) و ورس (Verse) تشکیل شده است. کلمه متا به معنی «برتر» و ورس که از کلمه «Universe» گرفته شده به معنی «جهانی» است. به این ترتیب عبارت متاورس را می‌توان «جهان برتر» یا «برتر از جهان» تلقی کرد.

پرسیدن اینکه چه کسی متاورس را ساخته است درست مانند این است که چه کسی اینترنت را ساخته است؟ درواقع متاورس متعلق به شخص یا سازمان خاصی نیست و چندین توسعه دهنده بر روی آن وقت گذاشته اند.

بسیاری از شرکت‌هایی که در این زمینه حرکت کرده‌اند، نوعی اقتصاد دیجیتال جدید را نیز متصور شده‌اند که در آن کاربران می‌توانند کالا ایجاد، خرید و فروش کنند. در دیدگاه‌های آرمان‌گرایانه‌تر متاورس، قابلیت تعامل دارد و به شما امکان می‌دهد آیتم‌های مجازی مانند لباس یا اتومبیل را از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر ببرید، اگرچه این سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد.

با این حال، محدودیت هایی وجود دارد که ممکن است غلبه بر آنها غیرممکن باشد. وقتی شرکت‌های فناوری مانند مایکروسافت یا متا ویدیوهای تخیلی از چشم‌اندازهای آینده خود را نشان می‌دهند، اغلب تمایل دارند تعامل مردم با متاورس را پنهان کنند. هدست‌های واقعیت مجازی هنوز هم بسیار شلوغ هستند و اکثر افراد در صورت استفاده طولانی مدت، دچار بیماری حرکت یا درد فیزیکی می‌شوند. عینک‌های واقعیت افزوده با مشکل مشابهی روبرو هستند.

تاریخچه‌ی متاورس

اکنون بیایید تابه سال ۱۹۳۵ بپریم جایی ک نویسنده ی آمریکایی استنلی واینبام کتاب Pygmalion’s Spectacles(عینک پیگمالیون) ویا به به دهه ۹۰ میلادی زمانی که نیل استفنسون (Neal Stephenson) کتابی با نام اِسنو کرَش (Snow Crash) منتشر کردباز می‌گردد. این نویسنده در این کتاب برای اولین بار مفاهیمی مثل متاورس و آواتار (Avatar) را در قالب داستان پیش‌بینی کرد. مفاهیمی که سالها بعد از آن با همین نام به دنیای دیجیتال راه پیدا کردند.

واقعیت مجازی (VR) چیست؟

واقعیت مجازی «Virtual Reality» که به اختصار به آن «VR»  می‌گویند یک دنیای دیجیتالی است که افراد با ورود به آن و با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی با اشیاء و کلیه وقایع موجود در آن تعامل داشته باشند. به این صورت که کاربر با زدن این عینک وارد دنیای مجازی شده و در این دنیا می‌تواند تجربیات گوناگونی داشته باشد.

واقعیت افزوده «AR» در متاورس چیست؟

واقعیت افزوده یا «Augmented Reality» که به آن «AR» هم می‌گویند، در کنار واقعیت افزوده یا«VR»  ابزار تحقق متاورس محسوب می‌شود. به عبارتی دیگر عبارت واقعیت افزوده، همانطور که از اسمش پیداست، ماهیت اضافه‌کنندگی دارد. یعنی یک شی‌ء یا کاراکتر دیجیتالی را به یک فضا اضافه می کند.

اگر فیلم‌های گارفیلد (Garfild)، دامبو (Dumbo)، سونیت خارپشت (Sonic the Hedgehog)، آلیس در سرزمین عجایب (Alice in Wonderland)، مالیفیسنت (Maleficen) و از این قبیل فیلم‌ها را دیده باشیدکه در آن‌ها شخصیت‌های واقعی با شخصیت‌های غیرواقعی مانند حیوانات یا حتی شخصیت‌های کارتونی به بازی پرداخته‌اند بیشتر به مفهوم واقعیت افزوده پی می‌برید.

هرچند مفهوم لایواکشن (Live Action) با مفهوم واقعیت افزوده متفاوت است، اما برای درک بهتر AR می‌تواند بسیار کمک کند. در حقیقت در واقعیت افزوده، تجربیات دیجیتالی، مانند این فیلم‌ها، بدون هیچ واسطه‌ای به دنیای فیزیکی ما اضافه می‌شوند و ما با آن‌ها تعامل برقرار می‌کنیم.

پیاده سازی ها

اجزای فناوری متاورس قبلاً در بازی‌های ویدیویی آنلاین توسعه یافته‌اند. پلتفرم دنیای مجازی ۲۰۰۳ Second Life اغلب به عنوان اولین متاورس توصیف می‌شود. زیرا بسیاری از جنبه‌های رسانه‌های اجتماعی را در یک دنیای سه‌بعدی پایدار با کاربر به‌عنوان یک آواتار ادغام می‌کنند. بازی‌های محبوبی که به عنوان بخشی از متاورس توصیف می‌شوند عبارتند از Habbo Hotel، World of Warcraft، Minecraft، Fortnite،  VRChat،  و پلتفرم ساخت بازی Roblox که از آن زمان استفاده قابل توجهی از این اصطلاح در بازاریابی به کار گرفته است. در مصاحبه ای در ژانویه ۲۰۲۲ با Wired، فیلیپ، خالق Second Life، متاورس ها را به عنوان یک اینترنت سه بعدی توصیف کرد که پر از افراد زنده است. تعامل اجتماعی و جهان های مجازی سه بعدی اغلب یک ویژگی جدایی ناپذیر در بسیاری از بازی های آنلاین چند نفره هستند.

۲- حضور:

به عنوان اولین و مهم‌ترین ویژگی متاورس به حضور یا همان Presence می‌توان اشاره کرد. منظور از کلمه حضور در متاورس این است که کاربران در این دنیای مجازی و در کنار باقی کاربران، احساس حضور کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که این احساس حضور به افزایش کیفیت تعاملات در این دنیای مجازی کمک می‌کند.

۳- دنیای بی انتها:

متاورس مفهوم و تعریف گسترده‌تری نسبت به دنیای واقعی که دارد که در آن زندگی می‌کنیم. با توجه به اینکه دنیای متاورس به غذاهای فیزیکی محدود نیست تا بی‌نهایت امکان گسترش آن وجود دارد و حد و مرزی برای آن وجود ندارد. به طور خلاصه باید گفت متاورس دنیای بی‌پایان است.

۴- پایداری

ویژگی پایداری در متاورس به منزله امکان دسترسی‌ همیشگی است. شما می‌توانید ساختمان‌های مجازی جدید یا اشیاء دیگری را در دنیای متاورسی خود ایجاد و اضافه کنید. همچنین می‌توانید آنها را آنگونه که می‌خواهید تغییر دهید و نکته جالب توجه این که این تغییرات در بازدیدهای بعدی شما هم اعمال و ذخیره می‌شوند.

حریم خصوصی

حریم خصوصی اطلاعات یک منطقه نگران کننده برای متاورس است زیرا شرکت های مرتبط احتمالا اطلاعات شخصی کاربران را از طریق تعاملات و داده های بیومتریک از دستگاه های پوشیدنی مجازی و واقعیت افزوده جمع آوری می کنند. متا پلتفرم (پیش از این فیس بوک) در حال برنامه ریزی برای به کارگیری تبلیغات هدفمند در متاورس خود است که نگرانی های بیشتری را در رابطه با انتشار اطلاعات نادرست و از دست دادن حریم خصوصی شخصی ایجاد می کند.در سال ۲۰۲۱، دیوید رید از دانشگاه هوپ لیورپول استدلال کرد که میزان جمع‌آوری داده‌ها در متاورس بیشتر از اینترنت خواهد بود و اظهار داشت: «اگر به میزان داده‌هایی که یک شرکت می‌تواند در حال حاضر در شبکه جهانی وب جمع‌آوری کند فکر کنید، در مقایسه با آنچه می تواند با متاورس جمع آوری کند، قابل مقایسه نیست. 

آیا متاورس جایگزین اینترنت خواهد شد؟

نگرشی که این روزها در بسیاری از محافل و بر سر زبان بسیاری از کاربران میشنویم این است که metaverse قرار است جای اینترنت را بگیرد و حتی خیلی‌ها متاورس را اینترنت آینده نامگذاری کرده‌اند. شاید این نظر تا حدی درست باشد. چراکه متاورس کلیه اطلاعات و داده‌ها را برای ما دست یافتنی می‌کند و با این تفاسیر دیگر به اینترنت نیازی نخواهیم داشت.

اما از سوی دیگر داده‌ها حاکی از وجود چیزی حدود ۱.۷ میلیارد وب‌سایت در سراسر جهان است. کاملاً مشخص است این حجم از اطلاعات چیزی نیست که براحتی بتوان آن را به پروژه‌ای مثل متاورس انتقال داد. مارک زاکربرگ، متاورس را نسخه‌ای متفاوت از اینترنت فعلی دانسته و بر این موضوع تاکید دارد که اینترنت فعلی همچنان در اختیار کاربران خواهد بود. با این حال بسیاری از خدمات در اینترنت، جای خود را به خدمات جدیدی در متاورس خواهد داد.


پست های توصیه شده

BirHosting dos index
dos

19 مرداد, 1401

ddos
ddos

19 مرداد, 1401