GitLab چیست؟

git index
توسط

GitLab یک مخزن کد منبع باز و پلت فرم توسعه نرم افزار مشترک برای پروژه های بزرگ DevOps و DevSecOps است. GitLab برای افراد رایگان است.

GitLab مکانی را برای ذخیره کد آنلاین و قابلیت های ردیابی مشکل و CI/CD ارائه می دهد. این مخزن میزبانی زنجیره‌ها و نسخه‌های مختلف توسعه را امکان‌پذیر می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا کدهای قبلی را بررسی کرده و در صورت بروز مشکلات پیش‌بینی نشده به آن برگردند.

GitLab رقیبی برای GitHub است، مخزن کدی که میزبان توسعه هسته لینوکس Linus Torvalds، در میان بسیاری از پروژه های دیگر است. از آنجایی که GitLab بر اساس همان Git کنترل نسخه توسعه یافته است، برای مدیریت کد منبع بسیار مشابه عمل می کند.

GitLab قابلیت های end-to-end DevOps و برای هر مرحله از چرخه عمر توسعه نرم افزار را فراهم می کند. قابلیت‌های یکپارچه‌سازی مداوم (CI) GitLab تیم‌های توسعه را قادر می‌سازد تا ساخت و آزمایش کد خود را خودکار کنند. قابلیت‌های امنیتی همراه با نتایج اسکن ارائه شده به توسعه‌دهنده در خط لوله/جریان کاری CI بومی آن‌ها است و داشبورد به مدیریت آسیب‌پذیری برای متخصصان امنیتی کمک می‌کند. کاربران همچنین می‌توانند از مزایای تست فازی با خریدهای GitLab از Peach Tech و Fuzzit استفاده کنند.

GitLab از شاخه های توسعه عمومی و خصوصی پشتیبانی می کند و برای افراد رایگان است. در مقابل، برخی از رقبا، مانند GitHub، برای مخازن خصوصی هزینه می گیرند، در حالی که برخی دیگر، مانند Bitbucket، برای کاربران اضافی بیش از پنج مورد مجاز به صورت رایگان در یک مخزن خصوصی، هزینه دریافت می کنند.

آهنگ انتشار GitLab در ۲۲ام هر ماه اتفاق می افتد. برای لیستی از پست های انتشار. از جمله انتشارات پچ، توسعه دهندگان می توانند نسخه های دسته بندی وبلاگ را در وب سایت GitLab بررسی کنند. نسخه‌های آینده و ویژگی‌های مهم آن‌ها را می‌توانید در صفحه نسخه‌های آتی GitLab پیدا کنید.

git 1

تفاوت github با gitlab چیست؟

همانطور که گفته شد، github رقیب اصلی و باسابقه gitlab است. آموزش github در مطالب دیگری در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. در اینجا قصد داریم به اصلی‌ترین وجه تمایزها میان gitlab و github بپردازیم.

گیت هاب یک سیستم بر پایه ایجاد تعامل میان برنامه نویسان است. این سیستم بیشتر بر پروژه‌های عمومی تمرکز دارد و برای ایجاد یک سورس کد خصوصی نیاز به پرداخت هزینه دارد. اما هامنطور که گفتیم این امکان در گیت لب به صورت رایگان فراهم شده است. فرآیند ایجاد سازمان به منظور ذخیره سازی پروژه‌ها در گیت لب به صورت رایگان انجام می‌شود، اما همین موضوع در گیت هاب با پرداخت هزینه میسر است.

هر دو سیستم github و gitlab از فناوری issue tracker (ردیاب مشکل) پشتیبانی کرده و آن را به کاربران خود عرضه می‌کنند. در سیستم گیت لب continuous integration (CI) به صورت اختصاصی و با کیفیت و ادغام بالاتری عرضه می‌شود، در حالی که همین بخش در گیت هاب جنبه مستقلی ندارد و به کمک اشخاص ثالث ایجاد می‌شود. CI در واقع یک سیستم مانیتورینگ پروژه است که به صورت مداوم آن را از نظر درستی رصد می‌کند.

اگر برای شما سؤال پیش آمده که مزیت اصلی github نسبت به gitlab چیست، باید گفت که سیستم گیت هاب به دلیل شروع به کار زودتر، دارای جامعه آماری گسترده‌تری است؛ بنابراین ایرادات کدینگ در آن سریع‌تر برطرف می‌شود، چراکه شما با افراد بیشتری تعامل خواهید داشت. همچنین سیستم پیت هاب دارای یک پلتفرم قوی است که توسط تیمی قدرتمند ارائه می‌شود. کاربران github می‌توانند از پروژه‌های اپن سورس بزرگ استفاده کرده و برنامه‌های خود را با اقتباس از آن‌ها کدنویسی کنند. علاوه بر آن در صورت خرید اکانت گیت هاب، کاربر از امکانات بیشتری در زمینه محرمانگی بهره‌مند خواهد شد.


پست های توصیه شده