dot1q چیست؟

BirHosting dot1q
توسط

روش ISL چند سالی است که به وسیله استاندارد IEEE dot1q (۸۰۲.۱Q) جایگزین شده است. مزیت این استاندارد جدید آنست که بین تولید کنندگان مختلف شرکت بوده و همه دستگاه های مختلف که توسط آنان تولید می شوند از این استاندارد پشتیبانی می کنند.در حالیکه ISL را می توان فقط در دستگاه های سیسکو بکار برد.

بنابراین می توان از دستگاه هایی با مارک های مختلف بدون نگرانی در مورد اتصالات Trunk استفاده نمود.برخلاف روش ISL که تمامی فریم های Ethernet را همیشه Tag می نمود، این استاندارد دو روش را پیش می گیرد.

یکی اینکه فریم های Ethernet بدون اینکه تغییری روی آنها اعمال شود ، ارسال میشوند. یعنی این فریم ها Tag نشده و بنابراین اطلاعاتی در مورد VLAN با خود انتقال نمی دهند. در این وضعیت، عضویت در یک VALN خاص به وسیله پورت ها تعیین خواهد شد. مثلا هر دستگاهی که به یک پورت مخصوص اتصال داشته باشد، عضو یک VLAN خاص خواهد بود.

به این نوع از VLAN ها اصطلاحا Native VLAN گفته می شود. روش دیگر هم این است که سوئیچ تمامی فریم ها را Tag کرده ، و فقط دستگاه هایی که از استاندارد ۸۰۲.۱Q IEEE استفاده می کنند قادر به پردازش آنها می باشند. یکی دیگر از مزیت های این استاندارد این است که، هر دوی فریم های Tagged و Untagged بطور همزمان می توانند در داخل یک ارتباط Trunk قرار داشته باشند.

BirHostingdot1q

استاندارد ۸۰۲.۱Q IEEE

این دستگاه دارای کارت شبکه استاندارد بوده و در نتیجه متوجه فریم های Tagged نشده و آنها پردازش نخواهد کرد. اما کامپیوتر G عضو VLAN دیگر است که با خطوط قهوه ای مشخص شده و کامپیوتر های C و D نیز همان VLAN هستند .

برای اینکه دستگاه های فوق بتوانند با همدیگر ارتباط برقرار نمایند ، اتصال Trunk برقرار شده بین سوئیچ های A و B باید قادر به انتقال فریم های Untagged نیز باشد تا دستگاه G نیز بتوانند از اطلاعات ارسالی استفاده کند . در نتیجه اتصال Trunk ایجاد شده بین سوئیچ A و B باید هر دو نوع فریم های Tagged و Untagged را به صورت همزمان از خود عبور بدهد .

یکی از محدودیت هایی که در ۸۰۲.۱Q وجود دارد این است که همه دستگاه های موجود در هر دو طرف اتصال باید از یک نوع فریم( Tagged یا Untagged ) استفاده نمایند .

در قسمت های قبلی اشاره گشت که روش Tagging اضافه کرده و فریم اصلی Ethernet مابین این دو قرار می گیرد. اما رو شکار در ۸۰۲.۱Q بدین صورت است که یک فیلد ۴ بایتی به نام Tag در داخل خود فریم Ethernet جاسازی شده و FCS فریم از اول محاسبه خواهد شد . بنابراین فریم اصلی Ethernet تغییر خواهد یافت .

۲ بایت اول فیلد Tag برای مشخص کردن پروتکل مورد استفاده قرار می یگرد.برای مثال فریم های Ethernet از عدد ۸۱۰۰x0 استفاده می کنند .۳ بیت بعدی برای شماره گذاری خود فریم مورد استفاده قرار گرفته و یک بیت بعدی نیز شناسه Token Ring می باشد . سر انجام ۱۲ بیت آخری نیز برای مشخص کردن VLAN ها کاربرد دارد .

dot1q از ۴۰۹۶، Vlan پشتیبانی می کند.

در فرایند encapsulation 802.1q، یک تگ ۴ بایتی به فریم اصلی اضافه می شود و FCS دوباره محاسبه می شود.

دیگر ویژگی خوب این پروتکل این است که Native Vlan ها را تگ نمیزند.

BirHostingdot1q

چنند اصطلاح مربوط به۱q.

TPID

Tag Protocol ID که برای شناسایی بسته های ۸.۲.۱q استفاده می شود. مقدار به 0x8100 تنظیم شده است.

User Priority

نشان دهنده اولویت فریم است. ۷ به معنی بالاترین اولویت و ۱ به معنی بالاترین اولویت است.

CFI

قبلا با نام CFI یا Canonical format identifier شناخته میشد و اکنون به عنوان DEI یا Drop eligible indicator می تواند همراه با User priority برای مارک کردن بسته هایی که در صورت ترافیک و ازدحام Drop شوند.

VLAN ID

مشخص می کند که فریم به کدام VLAN تعلق دارد.


پست های توصیه شده