گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس چیست؟
توسط

Google Analytics یک سرویس رایگان برای تجزیه تحلیل وضعیت وبسایت شما است که توسط شرکت گوگل ارائه شده، از طریق این سرویس پرکاربرد شما متوجه می‌شوید که کاربران چگونه به وبسایت شما دسترسی پیدا می‌کنند و چطور با سایت شما کار می‌کنند. به بیان ساده گو‌گل آنالیتیکس یک ابزار آمارگیری ورود و خروج کاربران از وب سایت است.

البته باید گفت متاسفانه به دلیل تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود در ایران این ابزار تنها با روش‌های عبور از تحریم قابل دسترسی‌ است. به صورت خلاصه از طریق این سرویس می‌توانید نرخ ROI یا همان بازگشت سرمایه را در فروشگاه آنلاین‌تان پیگیری و بررسی کنید؛ کاربران را در ابعاد مختلف دسته‌بندی کرده و حتی سرویس‌های دیگر گوگل مانند سرچ کنسول را با این سرویس یکپارچه‌سازی کنید.

BirHosting google analytics

چطور از گوگل آنالیتیکس برای بهبود سایت استفاده کنم؟

بررسی و رفع مشکل در ترافیک سایت
اولین و مهم‌ترین کار بررسی رفتار کاربران وبسایت پس از ورود است که برای این امر گوگل آنالیتیکس بهترین ابزار به شمار می‌رود! در مواردی ممکن است پس از بررسی متوجه شوید کاربران مراجعه کننده اقدام به خرید می‌کنند اما پس از افزودن محصول به سبد خرید و طی کردن مراحل اصلی خرید مبلغ را واریز نکرده و سایت شما را ترک می‌کنند. این اطلاعات مهم به شما در حل مسئله به شما کمک کند.

بررسی مرورگرهای مختلف مراجعه کننده در گوگل آنالیتیکس
بررسی مرورگرهای پر استفاده کاربران مراجعه کننده در سایت و رفع خطای نمایشی در آن‌ها یکی دیگر از مزایای این سرویس فوق‌العاده است. بسیاری از شرکت‌ها برای کاهش در هزینه‌ها از قالب‌های آماده استفاده می‌کنند که ممکن است از نظر سازگاری با مرورگرها به درستی عمل نکند.

بررسی میزان پیشرفت و اطمینان از موفقیت آمیز بودن عملکردها
از طریق بررسی کاربران تازه‌وارد و ماندگاری آن‌ها در بخش Session می‌توانید به میزان جذابیت بخش‌های مختلف سایتتان پی ببرید. اگر کاربران زیادی از طریق موتور جستجو و به طور مستقیم وارد سایتتان می‌شوند اما این ورود، با خروج زود هنگام‌شان ضربه‌ای مهلک با افزایش Bonus Rate سایت شما می‌زند، به راحتی متوجه می‌شوید مطالب و محتوایی که برایش به سایت شما رجوع کرده‌اند نیازشان را برطرف نکرده و نیاز به بازبینی و اصلاح دارند.
بررسی کارکرد بک لینک‌های سایت در گوگل آنالیتیکس
از طریق این بخش می‌توانید متوجه شوید چه میزان از کاربران سایت شما از طریق بک‌لینک یا همان Referal وارد سایت شما می‌شوند که این موضوع به درست عمل کردن شما در لینک‌سازی و بک لینک‌گیری کمک شایانی می‌کند.

دسترسی به کلمات کلیدی که کاربران از طریق جستجوی آن وارد سایت شما می‌شوند
با بررسی این بخش در Organic Search می‌توانید به این کلمات دسترسی داشته باشید تا بتوانید فعالیت بیشتری در زمینه‌ آن‌ها انجام دهید. به عنوان مثال زمانی که کاربران زیادی با کلید واژه “وورد پرس چیست” وارد سایت شما می‌شوند  لینک “آموزش وورد پرس” برایشان بسیار کاربردی خواهد بود و کمک بسیاری در نگه داشتن کاربران در سایت شما خواهد کرد
بررسی رزولوشن کاربران و پلتفرم‌های مورد استفاده آنان
با بررسی رزولوشن کاربران و پلتفرم‌های مورد استفاده آن‌ها به دستگاه‌های مراجعه کننده به سایتتان دسترسی خواهید داشت. برای مثال برای سایت‌هایی که بیشتر کاربران آن از طریق Android و IOS به سایت مراجعه می‌کنند ریسپانسیو بودن و نحوه چیدمان المان‌های مختلف سایت در حالت موبایل حرف اول را می‌زند.
بررسی جریان بازدید کاربران در گوگل آنالیتیکس
در بخش Behavior flow می‌توانید جریان بازدید کاربران را به شکل نمودار مشاهده کنید. این بخش به شما نمایش می‌دهد زمانی که کاربران وارد صفحات به خصوصی از سایت می‌شوند چه برخوردی دارند و وارد چه بخش‌های دیگری می‌شوند. یعنی در کدام بخش، چه مقداری از کاربرها سایت را ترک کرده و چه مقدار دیگری از آن‌ها به بخش‌های دیگر سایت مراجعه می‌کنند. این اطلاعات می‌توانند بسیار مهم و کاربردی باشند.
بررسی سرویس دهنده اینترنت مورد استفاده کاربران سایت
یکی از موارد حائز اهمیت دیگر بررسی اینترنت مورد استفاده کاربران سایت شما است. ممکن است یکی از سرویس دهنده‌های اینترنت به دلایلی آی‌پی (IP) سایت شما را مسدود کرده باشند. در این صورت شما بازدیدکنندگان در آن بخش را صفر خواهید دید که با پیگیری از سرویس‌دهنده‌ها می‌توانید مشکل را رفع و کاربران قابل توجهی را نیز از آن طریق وارد سایت خود کنید.

بررسی صفحات دلخواه با استفاده از جستجوی آدرس‌ها
از طریق جستجوی نامک نوشته‌ها، صفحات سایت و دسته‌بندی‌ها در بخش All Page می‌توانید تعداد صفحات با آن آدرس‌ها را در دسته‌بندی‌های مختلف مشاهده و ترافیک ورودی تمامی آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.
شناسایی لندینگ پیج‌ها از نگاه گوگل آنالیتیکس
در بخش Landing Pages این سرویس می‌توانید لیست صفحات لندینگ پیج‌های سایتتان را از نگاه گوگل مشاهده نمایید. این بخش معمولا صفحات پر بازدید را به ترتیب لیست می‌کند که از این طریق می‌توانید به اهمیت صفحات سایتتان از نظر گوگل پی ببرید.
بخش بررسی فروشگاه و تجارت الکترونیک
متاسفانه این بخش در ایران به سختی کار می‌کند یا اصلا کار نمی‌کند در این بخش اهدافی برای میزان فروش و بازدید تعیین می‌شود که بر اساس آن آنالیتیکس گزارش‌هایی به ما می‌دهد و مبالغی که برای هر خرید موفق تعیین کرده‌ایم را محاسبه کرده و در قالب گزارش‌هایی به اطلاع صاحبین کسب‌وکارها می‌رساند.
بررسی صفحات با بیشترین نرخ خروج
از طریق این بخش می‌توانید به صفحاتی که بیشترین خروجی را داشته‌اند دسترسی پیدا کرده و برای بهبود محتوای آن اقدام نمایید. این اطلاعات در بخش Exit Pages قرار دارند.
تنظیم کردن اهداف در گوگل آنالیتیکس
به کمک این قابلیت می‌توانید صفحاتی را به عنوان صفحات هدف خود انتخاب کرده و گوگل آنالیتیکس به صورت خودکار میزان نرخ تبدیل سایت را در این صفحات به‌خصوص اندازه‌گیری کرده و به صورت درصد به شما نمایش دهد.

BirHosting google analytics2

پارامترهای مهم در آنالیتیکس چیست؟

در آنالیتیکس سه پارامتر مهم وجود دارند که برای تحلیل وضعیت سایت به بررسی آنها پرداخته می‌شود این پارامترهای مهم برای اندازه گیری شاخص‎های مهم سایت استفاده می‌شوند و در نتیجه خروجی گزارشات به دست می‌آید.

میانگین مدت زمان سپری شده در صفحه: هر کاربرچه میران زمان خود را در سایت صرف کرده است. پس از این پارامتر می‌توان به جذابیت مطالب سایت برای بازدیدکنندگان دست یافت.

ارجاع کاربران: از چه بخش هایی کاربران وارد سایت شده اند. سئوی ارگانیک، تبلیغ در گوگل، بنرهای تبلغاتی سایت‌های دیگر، شبکه‌های اجتماعی و…

علاقه‌مندی‌ها: شناخت مشتریان و رسیدن به علاقه‌مندی‌های آنها هم یکی دیگر از این پارارمترهای جمع آوری اطلاعات است. بررسی اینکه هر دسته از کاربران به چه مطالبی علاقه دارند و کدام محصول و خدمات شما برایشان جذاب‌تر است. برای بازاریابی و ادامه روند تبلیغاتی خود این شاخص بسیار کاربردی بوده و تحلیل خوبی از تمایلات و علاقه‌های کاربران نشان می‌دهد که می‌توان در ادامه روند تولید محصول و یا ارائه خدمات از آنها استفاده کرد.


پست های توصیه شده