دامنه چیست؟

توسط

دامنه یا دامین اینترنتی (Internet domain) نام دامنه در شبکه ی اینترنت است که یک وبسایت از طریق آن قابل دسترسی خواهد بود. دامنه ی اینترنتی با هدف شناسایی یک رشته در شبکه و امکان آدرس‌دهی به آن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر آدرس اینترنتی از دو بخش دامنه و پسوند تشکیل شده‌است، که برای مثال در آدرس اینترنتی example.ir، واژه ی example پسوند و دامنه نیز ir می باشد که با یک نقطه یا دات از هم جدا می‌ شوند.

BirHosting Domains

آخرین بخش در یک آدرس اینترنتی، دامنه ی سطح بالا، یا به اختصار TLD نام دارد. برای مثال، در وب‌سایت example.com دامنهٔ سطح بالا com. است. دامنه سطح بالا نیز خود به دو نوع تقسیم می‌شود، که نوع اول دامنه‌های سطح بالای عمومی مانند net. یا com. است که همه ی افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و نوع دوم دامنه‌های سطح بالای کد کشوری است که تنها برای شهروندان همان کشور ثبت خواهد شد و برای نمونه می‌توان از ir. در ایران نام برد. (بعضی از پسوند ها مثل me. مربوط به کشور مونته نگرو می باشد که با توجه به سیاست این کشور همه ی افراد می توانند این دامین را نیز به ثبت برسانند.)

اولین قدم برای ساخت یک وبسایت، ثبت دامنه یا  دامین مناسب است، هر چه دقیق‌تر این عبارت انتخاب شود، قطعاً در برندینگ شما مؤثر خواهد بود. دامین‌ها انواع مختلفی دارند که برای هر کشور یا هر نوع کسب و کار با پسوندهای متفاوتی به‌کار می‌روند.

سه پسوند دامنه ی معروف

com : مخفف Commercial به معنای تجاری است که اکثرا برای استفاده هایی که به شکلی به اموری مانند خرید و فروش، معرفی محصولات، خدمات و مانند آن مربوط می باشند، اختصاص می یابد، اگرچه امروزه بسیاری از سایت های همه منظوره نیز از نوع com استفاده می‌کنند.

 
net : (مخفف Network) این نوع Domain معمولاْ توسط سایت هایی مانند شبکه های اطلاع رسانی، شرکت های اینترنتی، شرکت های ارائه دهنده ی خدمات میزبان وب و دامنه و سایر موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد .

 

org : (مخفف Non-Profit Organizations) این نوع Domain معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانی غیر انتفاعی که معمولا فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مانند sanjesh.org مورد استفاده قرار می گیرد.

یک توصیه به شما

اگر می خواهید تازه کارتان را شروع کنید، انتخاب نام مناسب برای شما بسیار مهم خواهد بود و یکی از اولویت هایی که برای نام کسب و کار یا برند خود باید در نظر بگیرید آزاد بودن نام دامنه با پسوند مناسب است، برای مثال اگر حوزه فعالیتتان مربوط به ایران می شود دامنه ir گزینه ی مناسبی برای ثبت می باشد و یا اگر در حوزه ی شبکه های اینترنتی قرار است فعالیت کنید دامنه ی net گزینه ی مناسبی برای شما خواهد بود، اگر می خواهید ببینید که آیا دامنه مورد نظر شما آزاد هست و هم اکنون می توانید آن را ثبت نمایید، می توانید از با کلیک بر روی این لینک آزاد بود دامنه مورد نظر خود را چک نمایید.


پست های توصیه شده