Wi-Fi Extender چیست؟

Wi-Fi Extender چیست؟
توسط

Wi-Fi range extender یا توسعه دهنده دامنه Wi-Fi یک دستگاه شبکه است که برای افزایش برد موثر یک شبکه بی سیم استفاده می شود. توسعه‌دهنده برد سیگنال‌های Wi-Fi را از یک روتر Wi-Fi دریافت می‌کند و سپس داده‌های روتر را به نقاط پایانی بی‌سیمی که ممکن است در تبادل مستقیم داده‌های بی‌سیم با روتر مشکل داشته باشند، دوباره ارسال می‌کند.

این مشکل معمولاً به دلیل تداخل یا نقاط کور ناشی از اشیاء فیزیکی است، مانند دیوارها یا از دست دادن قدرت سیگنال Wi-Fi به دلیل فاصله زیاد، به عنوان مثال قرار گرفتن در قسمت دورافتاده یک خانه یا دفتر. توسعه دهنده برد نیز در جهت مخالف کار می کند و داده های بی سیم را از نقاط پایانی بی سیم دریافت می کند و سپس داده های نقطه پایانی را دوباره به روتر ارسال می کند.

یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که بین گسترش دهنده وایرلس با WiFi Repeater تفاوت‌های قابل توجهی وجود دارد. اکستندرها به شکلی هستند که سیگنال‌های موجود را از طریق کابل کواکسیال یا اترنت از روتر دریافت کرده و سیگنال‌ها را در کانال جدیدی منتشر می‌کند. این در حالی است که وای فای ریپیتر عملکردی مشابه با اکستندر دارد اما این کار را از طریق امواج وایرلس انجام می‌دهد. البته که به دلیل ارتباط بی سیم، پهنای باند به  خاطر تداخل دستگاه‌های الکترونیک کاهش پیدا کرده و تقریباً نصف می‌شود.

چگونه یک توسعه دهنده دامنه Wi-Fi راه اندازی کنیم؟

دستورالعمل‌های دقیق برای راه‌اندازی افزایش‌دهنده دامنه Wi-Fi می‌تواند بسته به سازنده و دستگاه متفاوت باشد، اما چند مرحله متداول وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید:

نام شبکه و شناسه مجموعه سرویس (SSID) شبکه فعلی را بدانید.

گسترش دهنده برد بی سیم را وصل کنید. این تضمین می‌کند که توسعه‌دهنده به همراه دستگاه‌های نقطه پایانی مانند رایانه رومیزی یا لپ‌تاپ در همان LAN با روتر اصلی باشد.

از یک مرورگر وب در رایانه شخصی برای باز کردن صفحه وب به توسعه دهنده استفاده کنید.معمولاً به یک آدرس IP رایج مانند ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ متکی است، اما دستورالعمل های دستگاه آدرس یا URL دقیق را در اختیار شما قرار می دهد.

ورود به سیستم توسعه دهنده در مرورگر ظاهر می شود. با استفاده از نام و رمز عبور وارد شده به توسعه دهنده وارد شوید.

این اعتبارنامه های ورود به سیستم را به عنوان بخشی از راه اندازی دستگاه یا بلافاصله پس از آن برای اهداف امنیتی تغییر دهید.

از صفحه وب توسعه دهنده برای پیکربندی توسعه دهنده برد برای استفاده از نام شبکه بی سیم و SSID مورد نظر استفاده کنید.

هر گونه تغییر یا تنظیمات جدید را در توسعه دهنده ذخیره کنید و صفحه وب توسعه دهنده را ببندید.

اکنون توسعه دهنده را می توان خاموش کرد و به صورت فیزیکی در مطلوب ترین مکان قرار داد.

انتخاب Wifi Extender

یکی دیگر از مواردی که برای خرید اکستندر باید به آن توجه کنید این است که Extender را با توجه به امکانات روتر خریداری کنید. به عنوان مثال اگر روتر شما ۲ بانده است، پیشنهاد می‌شود که از Extender های ۲ بانده استفاده کنید. این موضوع باعث می‌شود تا وای فای اکستندر شما به بهترین شکل ممکن کار کند.

به منظور خرید Wifi Range Extender است تا به این نکته توجه کنید که در بازار شاهد انواع مختلفی از این دستگاه‌ها هستیم. اگر بخواهیم شما را با وای فای رنج اکستندر آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

وای فای اکستندر رومیزی

یکی از انواع وای فای اکستندرها، مدل رومیزی است. این مدل از اکستندرها شبیه به مودم روترهای معمولی بوده و دارای آنتن خارجی قابل تنظیم، چند پورت LAN و یا پورت USB برای اتصال به دستگاه‌های مختلف است.

وای فای اکستندر آداپتوری

یکی دیگر از انواع وای فای اکستندر، Extender های آداپتوری هستند. این دسته از محصولات ابعاد کوچکتری از مدل رومیزی دارد و اکثرا به آنتن داخلی مجهز هستند. کوچک بودن اندازه اکستندر آداپتوری باعث می‌شوند تا در این دسته از محصولات اکثرا فقط یک پورت LAN وجود داشته باشد و همچنین در آن پورت USB نباشد.


پست های توصیه شده