تگ “rel=”canonical و کاربرد آن در SEO وبسایت

BirHosting tutorials seo 7
توسط

تگ کنونیکال که با نام لینک کنونیکال (canonical link) نیز شناخته می‌شود.عنصر یا برچسب HTML با آدرس متعارف rel=canonical می باشد که به توسعه دهندگان وب و مدیران سایت‌ها کمک می‌کند از مشکلات مربوط به محتواهای تکراری جلوگیری کنند. بدین صورت که با تخصیص یک آدرس کنونیکال canonical URL انجام می‌شود.این تگ به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد که چندین لینک در سایت، مشابه یکدیگر هستند را شناسایی کنند. به این وسیله می‌توان از صفحاتی که از محتوای مشابهی برخوردارند، اما دارای آدرس‌های مختلفی می باشند، با خیال راحت استفاده کرد و نگران تحت تأثیر قرار گرفتن سئو سایت نبود.
گاهی اوقات محصولات یا محتواهای شما ممکن است در چندین URL و یا حتی چندین وب سایت پیدا شود. در این موارد با استفاده از URLهای کنونیکال می توان این مطالب مشابه را در وب سایت خود بدون نگرانی و آسیب رسیدن به رتبه بندی خود در گوگل نشر دهید.

birhosting Canonical tags
تاثیر تگ کنونیکال بر سئو

برای روشن‌تر شدن موضوع و کاربرد تگ کنونیکال آدرس‌های زیرتوجه کنید:
• www.example.com
• example.com
• https://www.example.com
• www.example.com/index.html
اینگونه آدرس‌ها برخلاف باور عموم یکسان نیستندو از دید موتورهای جستجو این لینک‌ها متفاوت هستند. اگر به عنوان مثال موتور جستجو گوگل یک محتوای مشابه را در چندین آدرس مختلف مشاهده کند، این امر را کپی برداری از محتوا و سرقت محتوا تلقی می کند. همچنین باعث بروز مشکلاتی در سئو و در نهایت به تنزل رتبه‌ی سایت شما در موتور جستجو گوگل ختم می شود به کمک تگ کنونیکال می‌توانید آدرس مورد نظر خود را انتخاب کنید و از بروز این مشکل جلوگیری نمایید.

 

بررسی آدرس کنونیکال در پلاگین یواست سئو 

به کمک پلاگین Yoast SEO می‌توان تگ کنونیکال را برای صفحات ایجاد کنید. برای این کار باید به قسمت تنظیمات پیشرفته در متاباکس یواست سئو بروید. برای هر صفحه و پست وبلاگ می‌توانید تگ کنونیکال را از همین راه انجام دهید. باید Canonical Tag را در باکس مخصوص آن وارد کرده و اگر به امکانات پیشرفته‌تری نیاز داشتید، از فیلتر wpseo_canonical میتوان کمک گرفت.
.

birhosting canonical yoast seo

نحوه استفاده از تگ کونیکال و نکات مهم آن

به‌منظور کانونی سازی صفحات به‌طور کلی ، می‌توان از کد زیر استفاده کرد:


</ "link rel="canonical" href="http://example.com/">

جهت استفاده از تگ کنونیکال، در ابتدا باید لینک صفحه را وارد کنید. پس از آن، باید کد rel="canonical" را وارد کرده و در آخر بعد از وارد کردن href، آدرس صفحه جدید را وارد کنید.

چند نکته در هنگام استفاده از این تگ

تگ کنونیکال می‌تواند خود ارجاعی self-referential باشد:

بهتر است برای هر صفحه یک تگ کنونیکال تعریف شود. چونکه بیشتر سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) برای لینک‌های مشابه، محتوای یکسانی را در نظر می‌گیرند.به عنوان مثال این چند آدرس محتوای مشابهی را نشان می دهند:


• http://example.com/wordpress/seo-plugin/
• http://example.com/wordpress/seo-plugin/?isnt=it-awesome
• http://example.com/wordpress/seo-plugin/?cmpgn=twitter
• http://example.com/wordpress/seo-plugin/?cmpgn=facebook

در صورت عدم استفاده از این تکنیک دیگر رقبا ممکن ات از این کار برای اسیب به وب سایت شما استفاده کنند.


استفاده از تگ کنونیکال در صفحه اصلی وب‌سایت:

بیشتر موارد مشکلات محتوای تکراری در صفحه اصلی به چشم می خورد و مخاطبان ممکن است با آدرس‌های گوناگون به صفحه اصلی وب‌سایت شما هدایت شوند، بهتر است از این تگ برای جلوگیری از محتوای تکراری و مشکلاتِ پیش‌بینی نشده‌ای نظیر کاهش رتبه صفحات استفاده شود.

تگ کنونیکال برای صفحاتی با محتوای نسبتا مشابه:

جهت درک بهتر این موضوع یک فروشگاه انلاین را در نظر بگیرید. صفحات این فروشگاه با وجود شباهت زیاد در نوع محصولات، توضیحات و چینش مکانی آنها کمی با هم تفاوت هایی دارند.پس بهتر است ازاین تگ برای این صفحات هم استفاده شود. به یاد داشته باشید که نسخه‌های غیرکانونی ممکن است در نتایج جستجو ایندکس نشوند و در مقابل نیز، اگر تفاوت صفحات با هم زیاد باشد، موتورهای جستجو احتمالاً تگ را در نادیده می گیرند.