VDS چیست؟

BirHosting vds
توسط

تعریف VDS

VDS مخفف عبارت Virtual dedicated Server و معنای سرور مجازی اختصاصی است اما معمولا به سرور نیمه اختصاصی معروف است. این سرور با استفاده از یک نرم افزار مجازی سازی که یک سرور فیزیکی را به چند سرور تقسیم می کند ساخته شده و شما می‌توانید به یک پلتفرم قوی با امنیت بالا دسترسی داشته باشید.

بعد از تقسیم شدن سرور به چند بخش مجزا هر vds به عنوان یک فضای ذخیره سازی و انتقال داده ها تبدیل خواهد شد و هر vds دارای سیستم عامل مخصوص به خود همراه با سایر موارد مانند سرور وی اختصاصی و دسترسی روت برای نصب نرم افزار های سفارشی است.

فناوری آن به گونه ای خواهد بود که در صورت بروز هرگونه مشکل برای یک vds دیگر vds ها در سرور امن و بدون تغییر باقی خواهند ماند.

birhosting vds

کارایی VDS


سرور نیمه اختصاصی برای کاربران وب سایت هایی با ترافیک بالا و یا وب سایت هایی که نیاز به کارایی بالا دارند یک گزینه بسیار خوب به نظر می رسد زیرا سرور نیمه اختصاصی کیفیت بیشتر و سرعت بیشتری نسبت به سرور مجازی معمولی دارد و دارای منابع جدا و بدون هیچ اشتراک با سایر سرور ها است.

همچنین در بسیاری از موارد تفاوت چندانی بین سرور نیمه اختصاصی و سرور اختصاصی به علت منابع و امکانات فنی سرور اختصاصی دیده نمی شود و این سرور یک گزینه ی مقرون به صرفه نسبت به سرور اختصاصی است.

قدرت سخت افزاری این نوع سرور های نیمه اختصاصی نزدیک به سرور اختصاصی است و روی سرور ها مانند سرور اختصاصی، کرنل(منابع پردازشی) وجود دارد.

در مقایسه با هاستینگ مشترک که چندین وب سایت در یک آدرس ذخیره می شوند و خطراتی به علت دسترسی زیاد و استفاده از یک هارد برای چند سرور برای مشتریان بوجود می آید، سرور vds به علت دارا بودن هارد و رم غیر مشترک امنین کاربران را بالا برده و چون سرور ها کاملا از هم جدا هستند هیچ مشکلی از قبیل از کار افتادن یا عملکرد ضعیف دیگر حساب ها بوجود نمی‌آید .

استفاده از هارد غیر مشترک در سرورهای vds علاوه بر روی ندادن مشکلات مخرب، سرعت استفاده را بالا برده و مانند هاستینگ مشترک باعث کاهش سرعت دیگر حساب ها نمی شود.
birhosting vds 1

تفاوت VPS با VDS

vps یک سرور مجازی است که مشابه سرور اختصاصی است با این تفاوت که چند سرور مجازی روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند و شما می توانید به دلخواه خودتان قسمت های آن را پیکره بندی نموده و آن را سفارشی سازی کنید.

برای تهیه یک سرور مجازی vps یک مدیر سرور با تهیه سرور اختصاصی و یک مجازی ساز تحت سرور می تواند سرور اصلی را به چند بخش تقسیم کرده و هر یک را بر اساس نیاز مشتری و یا کاربرد شخصی تنظیم کند.

استفاده از سرور مجازی هم برای فروشنده یا میزبان و هم برای خریدار یا مشتری سود دارد به این صورت که مشتری با داشتن سرور اختصاصی به هدف خود رسیده و میزبان وب هم با پرداخت هزینه یک سرور اختصاصی آن را به بخش های کوچک تر تقسیم کرده و سود خود را چند برابر افزایش می دهد.

سرور مجازی در مقایسه با سرور اختصاصی ارزان تر بوده و همان منابع سرور اختصاصی را در اختیار شما قرار می دهد و همچنین امکان مدیریت راحت و آسان در مقیاس کوچکتر را فراهم می کند و شما می توانید در هر لحظه از روز سرور خود را ارتقا دهید که سرور های اختصاصی این امکان را به مدیر سرور نمی دهند.

در سرور های مجازی هرگونه نصب پنل یا سرویس به عهده ی خودتان است و اگر شما مهارت انجام این کار را نداشته باشید باید با پرداخت هزینه به سرویس دهنده ها این موارد را انجام دهید.

در سرور های مجازی vps شما دارای رم و هارد غیر مشترک و اختصاصی هستید و این یعنی امنیت برای استفاده بالا رفته و و نیازی به نگرانی برای بروز هرگونه مشکل یا کاهش سرعت سرور نخواهید داشت. همچنین با در اختیار داشتن دسترسی root یا administrator به راحتی می توانید پیکره بندی سرور را تغییر داده و برنامه های مورد نظر خود را نصب کنید که این امکان در سرور اختصاصی وجود ندارد.

با توجه به توضیحات گفته شده، اگر شما صاحب یک شرکت یا سازمان هستید که می خواهید خدمات بهتر ارائه دهید و یا می خواهید از منابع اساسی با سرعت و امنیت بالا استفاده کنید، سرورهای اختصاصی vds و سرورهای مجازی vps با توجه به خواسته ها و شرایط مدنظر شما بهترین گزینه خواهند بود.

birhosting vds 2

مزایا

یکی از مزیت ها و ویژگی های اصلی VDS این است که هر چقدر انواع دیگر سرور های مجازی از منابع استفاده کنند، هیچ گونه خللی در سرور شما ایجاد نمی شود. بنابراین هیچ مشکلی از لحاظ سرعت، پهنای باند و غیره نخواهید داشت. زیرا منابع سرور اختصاصی مجازی شما به صورت ثابت است. از دیگر مزیت های سرور اختصاصی مجازی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • استقلال در مدیریت سیستم عامل
  • نصب کردن نرم افزار های مورد نیاز
  • دارای منابع کاملا مستقل
  • دارای امنیت ذاتی بیشتر
  • کان خاموش، روشن و reboot نمودن سرور
  • انعطاف پذیری بالا.
  • در این مطلب به بررسی مزیت ها و ویژگی های سرور اختصاصی مجازی پرداختیم. اگر شما دارای یک وب سایت با میزان بازدید و ترافیک بالا هستید و به منابع RAM و CPU بالایی نیاز دارید، پیشنهاد می شود از سرور اختصاصی مجازی یا همان وی دی اس استفاده کنید. با این کار می توانید از منابع اختصاصی سرور بهره مند شده و به سادگی آن ها را مدیریت کنید.


پست های توصیه شده