MAC Address چیست؟

BirHosting macaddress
توسط

همه دستگاه هایی که به شبکه یا اینترنت متصل می‌شوند دارای یک آدرس فیزیکی به اسم مک (MAC address) هستند.Mac یا Mac Address در لایه Data Link کار می کند.

آدرس MAC یک شناسه منحصربه‌فرد است که هر سازنده به کارت شبکه دستگاه‌های متصل شده خود، از یک رایانه یا تلفن همراه به روتر، چاپگر یا سایر دستگاه‌ها اختصاص می‌دهد. همان‌طور که دستگاه‌هایی با کارت‌های شبکه‌های مختلف وجود دارند مانند یکی برای WiFi و دیگری برای اینترنت، ممکن است بعضی از آدرس‌های مک MAC متفاوت باشند بسته به‌جایی که آن‌ها متصل هستند.

macbirhosting

مک آدرس یک آدرس ۴۸ بیتی است که معمولا در قالب xx:xx:xx:xx:xx:xx نمایش داده می‌شود. هر زوج xx که با رقم‌های هگزادسیمال پرمی‌شود، نمایان گر ۸ بیت و یا یک بایت است. نیمه اولیه این آدرس که شامل ۲۴ بیت اول می‌باشد، توسط شرکت سازنده کارت واسط شبکه تعیین می‌شود و ۲۴ بیت دوم تعداد دستگاه‌های قابل شماره گذاری برای آن شرکت را نشان می‌دهد

macbirhosting

با توجه به ۴۸ بیت و با توجه به این که هر بیت می تواند نماینگر ۰ و یا ۱ باشد، مجموعا ۲ به توان ۴۸ دستگاه کارت واسط شبکه را می‌توان شماره گذاری کرد که این مقدار برابر ۲۸۱۴۷۴۹۷۶۷۱۰۶۵۶ می‌باشد، یعنی چیزی حدود ۲۸۱ هزار میلیارد دستگاه مختلف. اگر جمعیت فعلی کره زمین را ۸ میلیارد در نظر بگیریم، با این سیسمتم شماره گذاری، برای هر فرد امکان دارا بودن تقریبا تعداد ۳۵۱۸۴ کارت واسط شبکه وجود دارد. در حال حاضر به نظر می‌رسد که این سیستم نامگذاری پاسخگوی نیاز‌های دستگاه‌های تحت شبکه موجود در اینترنت می‌باشد.

انواع MAC Address

UAA

Universally Administered Address نوع آدرسی است که بیشترین استفاده را دارد. این آدرس هنگامی که دستگاه ساخته می‌شود به آن اختصاص می‌یابد. سه رقم اول آن سازنده را مشخص می‌کند. و سه رقم دوم که برای هر دستگاه تغییر می‌کند، دستگاه را مشخص می‌سازد. هر سازنده‌ای سه رقم منحصر به فرد خود را دارد که OUI Organizationally Unique Identifier نام دارد. برای نمونه در آدرس ۰۰:۱۴:۲۲:۰۱:۲۳:۴۵ سه رقم اول (۰۰:۱۴:۲۲) شناسه OUI شرکت DELL است. شرکت‌های بزرگ چندین شناسه OUI دارند.

LAA

Locally Administered Address آدرسی است که آدرس دستگاه را عوض می‌کند. امکان تغییر آدرس LAA به هر طول اجازه داده‌شده وجود دارد. وقتی LAA ثبت شد، دستگاه از آن به عنوان آدرس مک استفاده می‌کند.

macbirhosting

راه های پیدا کردن مک آدرس :

برای اینکه مک آدرس یک قطعه مانند یک کارت شبکه یا اکسس پوینت را بدست آوریم راه های زیادی وجود دارد.

  • معمولا آدرس مک بروی برچسبی زیر دستگاه الصاق می‌شود:
macbirhosting
  • در صفحه تنظیمات وسایلی مانند روترهای بیسیم و ... آدرس مک نمایش داده می‌شود:
macbirhosting
  • برای پیدا کردن مک آدرس یک کارت شبکه در ویندوز می توان به Control Panel رفته و روی آیتم Network And Sharing Center کلیک کنید. سپس روی آیتم Change Adapter Settings کلیک کنید:

سپس روی کارت شبکه مورد نظر خود کلیک راست نموده و گزینه Status را کلیک کنید:

پنجره زیر را مشاهده خواهید کرد. روی دکمه Details کلیک کنید:

سپس در این صفحه می توانید آدرس مک کارت شبکه خود را مشاهده کنید

macbirhosting
  • آیفون و آیپد

برای مشاهده آدرس مک واسط بی سیم آیفون و آیپد، کافی است وارد منوی تنظیمات شوید. سبب در منوی General وارد قسمت About شوید. در این قسمت در ردیف Wi-Fi آدرس می‌توانید مک آدرس کارت شبکه وای فای دستگاه آیفون و یا آیپد خود را مشاهده نمایید.

macbirhosting

دستگاه‌های اندروید

برای مشاهده آدرس مک واسط بی سیم دستگاه‌های اندرویدی نیز باید تقریبا مسیر مشابهی را بپیمایید. وارد تنظیمات دستگاه شوید. در قسمت About می‌توانید با کلیک بر روی گزینه Status و در ردیف Wi-Fi MAC Address آدرس مک واسط وای فای دستگاه خود را مشاهده نمایید. البته در برخی از دستگاه‌های اندرویدی این آدرس از طریق منوی WiFi Setting قابل مشاهده می‌باشد.

macbirhosting

پست های توصیه شده