لری الیسون کیست؟

BirHosting Larry_Ellison logo
توسط

لری الیسون (لارنس جوزف الیسون)، معروف است مدیرعامل و یکی از موسسان شرکت اوراکل که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزارهای سازمانی دنیا است، می‌باشد. لری الیسون با ثروتی درحدود ۹۳ میلیارد دلار، یکی از سومین ثروتمندان بزرگ آمریکا و هفتمین ثروتمند بزرگ جهان است.

BirHosting Larry_Ellison

لری الیسون از کودکی تا دانشگاه

لری الیسون (Larry Ellison) در سال ۱۹۴۴ در شهر برانکس نیویورک در کشور آمریکا به دنیا آمد. قبل از به دنیا آمدن لری، پدرش او و مادرش را ترک کرد.

وقتی لری ۹ ماهه بیشتر نداشت دچار بیماری ذات الریه مزمن شد. در این زمان بود که مادرش با این استدلال که توانایی مراقبت از فرزندش را ندارد، لری را به عمه و عمویش سپرد و حتی لری الیسون تا ۴۸ سالگی، مادرش را ملاقات نکرده بود.

Larry Ellison در مدرسه و دوران تحصیل دانش آموز بی‌توجه اما مستعدی بود. لری در درس‌های علوم و ریاضی استعداد بسیار زیادی داشت. موفقیت او در این درس‌ها سبب شد او در دوران دانشجویی در دانشگاه ایلی نو به عنوان دانشجوی بر‌تر در رشته علوم در این دانشگاه برگزیده شود.

الیسون پس از ترک کردن دانشگاه شیکاگو در حدود هشت سال در شغل‌های مختلفی کسب تجربه کرد. از کارگری در فست فود و پمپ بنزین گرفته تا تکنیسین آتش نشانی و کارمند بانک. تا بالاخره موفق شد در کار مورد علاقه‌اش که برنامه ‌نویسی بود وارد شود.

BirHosting Larry_Ellison 1

بازگشت به دانشگاه و آشنایی با برنامه‌نویسی

Larry Ellison در آستانه امتحانات پایان سال دوم دانشگاه بود که نامادری‌اش فوت کرد و فوت نامادری سبب شد درس و دانشگاه را نصفه نیمه رها کند. اما او در پاییز سال بعد در دانشگاه شیکاگو ثبت نام کرد، اما در آنجا هم پس از یک نیمسال تحصیلی دانشگاه را رها کرد ولی همان یک ترم تحصیل در دانشگاه شیکاگو تاثیر بسیاری روی الیسون گذاشت.

او در دانشگاه شیکاگو برای نخستین بار از نزدیک با برنامه نویسی رایانه‌ای از نزدیک آشنا شد و در این زمینه تخصص به دست آورد. نا‌پدری‌اش همیشه از رفتار لری ناراضی بود و همیشه لری را پسری سر به هوا و بی‌هدف توصیف می‌کرد و برای تحقیر او می‌گفت اصول برنامه نویسی تنها کاریست که یاد گرفته است.

BirHosting Larry_Ellison 2

لری الیسون و اوراکل

لری الیسون پس از ترک دانشگاه شیکاگو حدود هشت سال شغل‌های مختلفی را تجربه کرد. از کار در فست فود و پمپ بنزین گرفته تا تکنسین آتش نشانی و کارمند بانک. تا اینکه با شروع به کار کردن در شرکت Amdahl وارد کار مورد علاقه‌اش، یعنی برنامه ‌نویسی شد.

پس از مدتی کار درشرکت Amdahl بزرگ‌ترین شرکت عرضه کننده راهکارهای کسب و کار را تاسیس کرد. یکی از پروژه‌های موفق الیسون برای این شرکت، طراحی یک پایگاه داده برای سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا (CIA) بود که اوراکل نام داشت.

الیسون از‌‌ همان آغاز فعالیت مدیرعاملی این شرکت را برعهده داشت. الیسون و همکارانش بعد از آن، در حدوده یک سال را صرف طراحی سیستم‌های نرم افزاری مورد استفاده در کسب و کار‌ها کردند. آن‌ها سیستم جدید خود را نیز RDBMS Oracle نامیدند.

سپس آن‌ها در سال ۱۹۸۲ نام شرکت خود را به «سیستم‌های اوراکل» تغییر نام دادند. درآمد شرکت الیسون در سال ۱۹۸۹ کمتر از یک میلیون دلار بود. اما یک سال بعد که شرکت آی بی‌ام به استفاده از راهکارهای آن‌ها روی آورد، درآمدشان هر سال دو برابر بیشتر می‌شد و در عرض هفت سال شرکت چند میلیون دلاری اوراکل، با مدیریت الیسون به درآمدهای میلیاردی دست یافت.

BirHosting Larry_Ellison 3

فراز و فرود اوراکل

در سال ۱۹۸۶ به دلیل فروش زیاد سیستم‌های نرم افزاری‌اش، شرکت اوراکل را وارد بازار بورس کرد. سال‌های بعد از ورود اوراکل به بازار بورس هیئت مدیره جوان با اغراق در مورد شرکت تحت مدیریت خود زمینه زیان بزرگی رافراهم آوردند.

در سال ۱۹۹۰ اوراکل دچار زیان بسیاری شد به طوری که تا ورشکستگی پیش رفت. لری الیسون پس از این اتفاقات تصمیم گرفت تغییرات عمیقی در اوراکل ایجاد کند و حدود ۸۰ درصد از کارکنان و مدیران ارشد شرکت خود را با نیروهای جدید جایگزین کرد.

تغییرات اعمال شده از سوی او بسیار پر ثمر بود و دو سال بعد که لری الیسون سیستم پایگاه داده‌ای اوراکل را وارد بازار کرد، این شرکت به یکی از بهترین عرضه کننده راهکارهای نرم افزاری در حوزه مدیریت پایگاه داده تبدیل شد.

در زندگینامه لری الیسون در سال ۱۹۸۹ شرکت الیسون فقط هشت کارمند داشت و درآمد آن‌ها کمتر از یک میلیون دلار بود. اما یک سال بعد که شرکت آی بی‌ام به استفاده از راهکارهای شرکت الیسون روی آورد، درآمد آن‌ها هرسال دو برابرتر از سال قبل می‌شد.

این رویه، درحدود هفت سال ادامه یافت و شرکت چندمیلیون دلاری آن‌ها، تحت مدیریت الیسون به درآمدهای میلیاردی دست یافت. موفقیت شرکت اوراکل در تمام سال‌های دهه ۱۹۹۰ ادامه داشت و در سراسر آمریکا شرکت‌هایی مانند: بانک‌ها، شرکت‌های هواپیمایی و خودروسازی و بسیاری از شرکت‌های تجاری همگی از پایگاه‌های داده طراحی شده توسط اوراکل استفاده می‌کردند و در زمانی که فناوری اینترنت در حال رشد بود شرکت اوراکل رشد خود را سرعت بخشید.

توسعه تجارت الکترونیک نیز درآمدهای زیادی را برای Larry Ellison و شرکتش به همراه داشت. در سال ۲۰۰۰ اعلام شد که درآمد شرکت اوراکل ۷۶ درصد رشد داشته است و در این سال بود که لری الیسون یکی از ثروتمند‌ترین افراد جهان شناخته شد.

BirHosting Larry_Ellison 4

لری الیسون و خرید شرکت‌های دیگر

اولین خرید اوراکل و لری، در اکتبر سال ۱۹۹۴ بود، هنگامی‌که این شرکت بخش Rdb از DEC را تحت مالکیت خود درآورد.

در سال ۲۰۰۴ الیسون شرکت پیپل سافت (PeopleSoft) را به مبلغ ۱۰.۳ میلیارد دلار خریداری کرد. پیپل سافت شرکتی بزرگ با ۱۲.۷۵۰ مشتری بود که سیستم‌های مدیریت منابع انسانی، مدیریت زنجیره‌ی تأمین، مدیریت ارتباط با مشتری، راه‌حل‌های مدیریت مالی و نرم‌افزار مدیریت عملکرد سازمانی را ارائه می‌داد.

در آوریل سال ۲۰۰۸، اوراکل شرکت BEA Systems را به مبلغ ۸.۵ میلیارد دلار خریداری کرد که شرکتی تخصصی در زمینه‌ی محصولات نرم‌افزاری زیرساختی بود. لری الیسون مصمم بود تا اوراکل را به بزرگ‌ترین مجموعه‌ی نرم‌افزاری جهان تبدیل کند و در این راه از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کرد. شرکت‌های ریتک (Retek)، سیبل سیستمز (Siebel Systems) و هایپرژن سلوشنز (Hypersion Solutions) دیگر شرکت‌هایی بودند که الیسون روی آن‌ها دست گذاشت.

در سال ۲۰۱۰ اوراکل با قراردادی به مبلغ ۷ میلیارد دلار، شرکت سان میکروسیستمز را خریداری کرد و پس‌ازآن با استفاده از دیتا بیس جدید و خدمات داده‌ی مبتنی بر تکنولوژی این شرکت، فناوری‌های خود را وارد بازار کرد. به‌این‌ترتیب اوراکل با تأمین نیازهای ۱۰۰ شرکت برتر فورچن، در جایگاه برترین شرکت نرم‌افزاری دنیا بعد از مایکروسافت قرار گرفت. در سال ۲۰۱۴، این شرکت ۱۳۰ هزار کارمند در سراسر جهان داشت و درآمد حاصل از فروش آن به ۱۸۵ میلیارد دلار می‌رسید. بااین‌حال، IBM و SAP همچنان رقبای اصلی اوراکل هستند.

لری و ورزش

او در کنار زندگی شغلی خود در اوراکل، موفقیت‌های زیادی هم در زمینه ورزش به دست آورده است. لری سال‌هاست که ورزش تنیس را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کند و حتی در مسابقات قایق‌رانی مهارت و تجربه بسیاری دارد. الیسون در سال ۲۰۱۰ موفق شد جام قهرمانی در مسابقات قایق رانی آمریکا را از آن خود کند.

او در رشته خلبانی نیز توانسته گواهینامه‌هایی را کسب کند و چندین بار به دلیل زیرپا گذاشتن قوانین مربوط به پرواز و خلبانی جریمه‌های سنگینی را پرداخت کرده است. رشته‌های موج سواری و دوچرخه سواری در کوهستان هم از دیگر رشته‌های مورد علاقه لری است.

BirHosting Larry_Ellison 5

زندگی شخصی لری

لری الیسون تابه‌حال ۴ بار ازدواج کرده که همه‌ی آن‌ها به طلاق ختم شده‌اند. او در سال ۱۹۶۷ یعنی دوران دانشجویی، با آدا کوئین ازدواج کرد، آن‌ها هفت سال باهم زندگی کردند و در سال ۱۹۷۴ از هم جدا شدند.

در سال ۱۹۷۷، با نانسی ویلر جنکینز ازدواج کرد که دانشجوی دانشگاه استنفورد بود و هنگامی‌که لری الیسون لابراتوارهای توسعه‌ی نرم‌افزاری را تأسیس می‌کرد، در کنار او حضور داشت. زندگی مشترک آن‌ها فقط یک سال دوام داشت.

در سال ۱۹۸۳، او با باربارا بوث، یکی از کارمندان اداری شرکت خود ازدواج کرد. آن‌ها صاحب دو فرزند به نام‌های دیوید و مگان شدند. بااین‌حال این ازدواج هم بعد از سه سال به نقطه‌ی پایان خود رسید.

در سال ۲۰۰۳، لری الیسون با ملانی کرافت، نویسنده ازدواج کرد. استیو جابز شخصاً عکاسی مراسم ازدواج آن‌ها را به عهده گرفت و افراد مشهوری مثل تام لنتوس، نماینده‌ی پارلمان آمریکا هم در این مراسم حضور داشتند. آن‌ها هفت سال باهم زندگی کردند.

 BirHosting Larry_Ellison 6

فعالیت‌های بشردوستانه

لری الیسون در سال ۱۹۹۲، مبلغ ۵ میلیون دلار به بیمارستان لارنس جی الیسون اهدا کرد. این بیمارستان که بازوی آسیب‌دیده‌ی الیسون را جراحی کرده بود با کمک این پول مرکز مراقبت‌های ویژه‌ی خود را تأسیس کرد.

در سال ۲۰۰۴، اعلام شد که لری الیسون یک درصد از ثروت خود را معادل با ۱۵۱ میلیون دلار، به خیریه اهدا کرده است و در سال ۲۰۱۰، او به جمع امضاکنندگان تعهدنامه نیکوکاری پیوست.

در ماه می سال ۲۰۱۶، الیسون ۲۰۰ میلیون دلار به مرکز تحقیقاتی بیماری‌های سرطانی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اهدا کرد.


پست های توصیه شده